Loading...
Uncategorized

פועל נהרג בקריסת מנוף באתר שאיבת מים בגלבוע

מנוף התמוטט הבוקר (שישי) במנהרה במהלך פרויקט “אגירה שאובה” באתר תחנת הכוח בגלבוע, סמוך לקיבוץ רשפים. כוחות ההצלה שנכנסו למקום מדווחים על מספר פועלים, ככל הנראה 11, שנלכדו במקום ונפלו לבור במהלך הקריסה. עד כה חילצו כוחות ההצלה שהגיעו למקום שמונה מתוכם ללא פגע. שני פועלים נוספים מהם חולצו פצועים באורח קל ופועל אחד, בן 30, חולץ כשהוא ללא רוח חיים.

במקביל לפיקוד על המבצע של חילוץ הלכודים בבור, משטרת ישראל פתחה בחקירה פלילית. במסגרת זו, תשעה חשודים עוכבו לחקירה, ושלושה מהם נעצרו בגין חשד לגרימת מוות ברשלנות. למקום הוקפץ צוות חוקרים מיומן, מעבדה ניידת, חוקרי זירה, וכן חוקר מטעם משרד העבודה והרוחה. הצוותים אספו ממצאים וגבו עדיות מכלל המעורבים והעדים לאירוע.

צילום: ניב פייס, גיל אליהו

סגן מנהל מרחב גלבוע במד”א וויסאם זועבי שהגיע למקום בדקות הראשונות סיפר: “הגענו למקום עם אמבולנסים ניידות לטיפול נמרץ ומסוק מד”א שנחת בסמוך, דיווחו לנו שבעת הנפילה היו במקום כאחד עשר אנשים, מדובר בארוע מורכב שמצריך שיתוף פעולה מהיר בין הגופים שפעלו במקום וכך באמת היה, בתחילה חולצו  והגיעו אלינו חמישה נפגעים, אחד היה מחוסר הכרה ללא דופק וללא נשימה עם פגיעה רב מערכתית, ביצענו בדיקות רפואיות, הוא היה ללא סימני חיים ונאלצנו לקבוע את מותו במקום. ארבעה נוספים שחולצו היו בהכרה מלא וסבלו מפציעות שונות, לאחר מיון ראשוני וטיפול דחוף בשטח העברנו שניים למסוק מד”א שנחת בסמוך ושנים נוספים לאמבולנסים שלנו ופינינו אותם לבית החולים, בהמשך הגיעו עוד שישה עובדים שחולצו כשהם בלי פציעות בדקנו אותם והם לא נזקקו לפינוי. ביחס לתנאים בשטח, החילוץ הטיפול והפינוי היה מקצועי ומהיר וזה בזכות שיתוף הפעולה שהיה בין כל מי שפעל במקום, לצערנו הארוע הסתיים באובדן חיי אדם”.

לפני כשנתיים ביקרה כתבת “ישראל היום”, אמילי עמרוסי, בקיבוץ מעלה גלבוע בו שוכן אתר העבודה וסיירה באתר תחנת הכוח ההידרו- אלקטרית במקום, 
צפו בכתבה.

מאגר המים בגלבוע // צילום: זיו קורן

ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה אמר: “באתר ‘פרוייקט אגירה שאובה’ הכתובת היתה על הקיר, באתר זה נהרגו בעבר שני פועלי בניין ,במאי 2016 נהרג לימן פאייד מפעיל דחפור תושב יפיע, בקריסת מנהרה באתר הקמת תחנת כוח באזור עמק המעיינות שבעמק בית שאן. במאי 2015 נקבר פועל זר ממולדובה כבן 35 בקריסת מנהרה. כעת קוברים את הפועל השלישי”.

“שרשרת התאונות  מלמדת על שיטת עבודה מסוכנת ללא הקפדה על הוראות בטיחות תוך זילות בחיי אדם. רשויות האכיפה ומשרד העבודה היו צריכים לפעול ולהגיש כתבי אישום כנגד מבצע העבודה מיד לאחר האסון הראשון או לכל המאוחר לאחר האסון השני אך חוסר האיכפתיות של הרשויות נמשך ודבר לא נעשה על ידן  לכן אין להתפלא שהיום נאלצים לקבור פועל נוסף ולצערנו עוד יהיו אסונות גם בעתיד. באחריות רשם הקבלנים לפעול לשלילת רשיונות הקבלנים בהתאם לסמכותו החוקית , דבר שלא נעשה אף פעם”.

מוחמד עאהד זיאדאת. נהרג באתר העבודות // צילום: באדיבות המשפחה

“שולחים חיבוקים של נחמה למשפחה”

עובד נור, ראש מוא”ז הגלבוע: “אנו משתתפים בצערה הכבד ושולחים חיבוקים של נחמה למשפחת זיאדאת ממוקייבלה על מותו הטראגי של מוחמד עאהד זיאדאת, באירוע החמור שאירע הבוקר באתר הכוח ‘אגירה שאובה’. אנו שולחים איחולי החלמה למשפחות הפצועים, אשר לצערנו שניים מהם גם תושבי מוקייבלה.

זהו אסון כבד הכואב לכולנו: דיברתי עם משפחת ההרוג ומשפחות הפצועים והבעתי את תנחומינו הכנים. מחלקת הרווחה של המועצה נכנסה במהירות לפעולה והעובדות הסוציאליות מלוות את המשפחות. נתמוך בהם ונעמוד לצדם ככל שיידרש”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *